Konserwacja łożysk i wrzecion z użyciem oleju wrzecionowego
Łożyska wydają się być niezastąpioną częścią w mechanice. Istotnie, bez nich praktycznie żaden ruchomy mechanizm nie miałby prawa funkcjonować. Jednak nawet łożyska wymagają regularnej konserwacji, zwłaszcza jeśli są to łożyska szybkoobrotowe. Do konserwacji tego typu łożysk idealnie sprawdzi się wrzecionowy olej.
Olej wrzecionowy – doskonała odmiana oleju przemysłowego
Oleje wrzecionowe odznaczają się stosunkowo niskim poziomem lepkości i odpornością na wiele szkodliwych czynników zewnętrznych, dzięki czemu po nasmarowaniu nie zakłócają one pracy żadnego łożyska. Są lekkie, ekonomiczne, a przede wszystkim zapewniają skuteczną ochronę każdemu łożysku szybkoobrotowemu. Ochronę przed czym? Przede wszystkim przed rdzewieniem i korozją, powstawaniem wszelakich osadów, wilgocią, emulgowaniem, wysokimi temperaturami i całą gamą innych szkodliwych czynników. Jakby tego było mało to do większości olejów wrzecionowych producenci dodają liczne substancje konserwacyjne, które powielają właściwości ochronne preparatów do smarowania łożysk.
Gdzie oleje wrzecionowe znajdą zastosowanie?
Jak można domyślić się po nazwie opisywane w tym artykule oleje przemysłowe używane są przede wszystkim do konserwacji wrzecion i łożysk obrabiarek, jednak można ich używać na wiele innych sposobów. Doskonale nadają się do smarowania łożysk w sprzęcie elektronicznym, które zwykle muszą działać na bardzo wysokich obrotach. Używają ich też hydraulicy przy niskociśnieniowych systemach hydraulicznych. Oleje wrzecionowe sprawdzą się również do konserwacji narzędzi takich jak wiertarki i wkrętarki, ale używa ich się też do regularnej konserwacji sprzętu, którego łożyska muszą działać niezwykle precyzyjnie. Mowa tu głównie o sprzęcie laboratoryjno-naukowym, na przykład mikroskopach i teleskopach. Oczywiście to tylko najpopularniejsze zastosowania oleju wrzecionowego.