Czym są ochronniki słuchu?
W niektórych zawodach pracownicy mogą być narażeni na pracę w trwałym hałasie. Sam hałas należy definiować jako niepożądane dźwięki , które mają charakter uciążliwy, bądź nawet szkodliwy w przypadku długotrwałego oddziaływania na słuch. Podstawowym zagadnieniem z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest zapewnienie pracownikowi ochrony przed wszelkimi niepożądanymi konsekwencjami podejmowanej pracy. W przypadku narażenia na hałas z pomocą przychodzą ochronniki słuchu. Takie urządzenie pozwala uniknąć odpowiedzialności prawnej wynikającej z nieprzestrzegania ustaleń BHP, ale przede wszystkim ochronić zdrowie pracownika.
Hałas a szkodliwość dla zdrowia
Długoterminowe narażenie na nadmierny i uciążliwy hałas może powodować częściową lub nawet pełną utratę słuchu. Natężenie hałasu mierzy się w decybelach (dB). Taki podział pozwala na określenie, jaki poziom jest dla nas bezpieczny, a przy którym należy zastosować ochronniki słuchu z BHP-Gabi.
- poniżej 35 dB – to natężenie bezpieczne dla ludzkich uszu.
- 35 – 75 dB – może powodować występowanie problemów z ośrodkowym układem nerwowym,
- 75 – 85 dB – może powodować trwałe uszkodzenia słuchu i wyraźnie zmniejszyć wydajność pracy,
- 85 – 130 dB – niebezpieczeństwo wynikające z narażenia na trwałe uszkodzenie słuchu i występowanie schorzeń układu nerwowego i krwionośnego,
- powyżej 130 dB – narażenie na taki dźwięk to ogromne ryzyko dla zdrowia, które powoduje drgania w ciele człowieka i może wywoływać mdłości oraz zaburzenia błędnika.
Ochrona słuchu za pomocą ochronników słuchu
Uciążliwe dźwięki o wysokim natężeniu mogą powodować poważne powikłania zdrowotne, a nawet prowadzić do niepełnosprawności. Dobrą odpowiedzią na narastające potrzeby ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników są ochronniki słuchu. Są to urządzenia przypominające słuchawki, które pozwalają na bezpieczne przebywanie człowieka w okolicy źródła uciążliwego hałasu. Ich stosowanie pozwala na zmniejszenie powikłań wynikających z pracy w takim środowisku.