Wykonanie posadzki mineralnej


Posadzki mineralne mogą być wykonane na podłożu, które jest odpowiednio przygotowane. W kartach technicznych wyrobów są podane warunki wykonywania prac i trzeba uważać, żeby ich przestrzegać.

Grubość systemów

Gdy stosowane są impregnaty epoksydowe, grubość systemów wynosi praktycznie zero, a w układzie używanym w obiekcie o intensywnej eksploatacji około 3-4 mm. Już od kilku lat posadzki żywiczne cieszą się niesłabnącą popularnością i można je spotkać w dużych obiektach przemysłowych – https://budujmy.eu/pl/menu/posadzki-zywiczne-1025.html. Cechują się dużą trwałością i odpornością chemiczną. Warto zwrócić uwagę na fakt, że modele są dostępne w wielu wersjach i barwach. Przed wyborem rozwiązania, należy przemyśleć jakie warunki będą towarzyszyć eksploatacji. Sztywna powłoka epoksydowa jest używana na wewnętrzną powierzchnię, natomiast w przypadku powłoki zewnętrznej właściwa będzie elastyczna powłoka poliuretanowa, ponieważ potrzebny jest materiał odporny na promieniowanie UV. Niezależnie od tego, w jakim systemie będzie posadzka żywiczna, ważna jest jakość podłoża.

Cechy podłoża

Wytrzymałość na wyciskanie powinna mieć wartość 25 MPa. Wykonuje się jeszcze test pull-of, żeby sprawdzić wytrzymałość na odrywanie, które musi być równe 1.5 MPa. Do wzmocnienia można użyć głębokopenetrującej żywicy epoksydowej. Trzeba dokładnie wyrównać podłoże, ponieważ nawet najmniejsza niedoskonałość będzie bardzo dobrze widoczna. Niezbędne jest też wykonanie hydroizolacji, która będzie jednocześniła robiła za paroizolację. Para wodna nie jest przepuszczana w większości układów. Trzeba też zwrócić uwagę na wilgotność podłoża, która najlepiej jak jest na poziomie kilku procent, ale nie przekracza 4%. Jeżeli jest większa niż 4%, ale jednocześnie mniejsza niż 6% to poleca się wykonać powłokę odcinającą. Tworzy się ją z żywicy specjalistycznej, która jest wyjątkowo wytrzymała. Szczelne powłoki są solidnie zabezpieczone przed odspojeniem dzięki żywicy, której opór dyfuzyjny jest bardzo wysoki.

Lampy podłogowe – dlaczego warto?
Jakie drzwi prysznicowe wybrać?