Wykonanie posadzki mineralnej


Posadzki mineralne mogą być wykonane na podłożu, które jest odpowiednio przygotowane. W kartach technicznych wyrobów są podane warunki wykonywania prac i trzeba uważać, żeby ich przestrzegać.

Grubość systemów

Gdy stosowane są impregnaty epoksydowe, grubość systemów wynosi praktycznie zero, a w układzie używanym w obiekcie o intensywnej eksploatacji około 3-4 mm. Już od kilku lat posadzki żywiczne cieszą się niesłabnącą popularnością i można je spotkać w dużych obiektach przemysłowych – https://budujmy.eu/pl/menu/posadzki-zywiczne-1025.html. Cechują się dużą trwałością i odpornością chemiczną. Warto zwrócić uwagę na fakt, że modele są dostępne w wielu wersjach i barwach. Przed wyborem rozwiązania, należy przemyśleć jakie warunki będą towarzyszyć eksploatacji. Sztywna powłoka epoksydowa jest używana na wewnętrzną powierzchnię, natomiast w przypadku powłoki zewnętrznej właściwa będzie elastyczna powłoka poliuretanowa, ponieważ potrzebny jest materiał odporny na promieniowanie UV. Niezależnie od tego, w jakim systemie będzie posadzka żywiczna, ważna jest jakość podłoża.

Cechy podłoża

Wytrzymałość na wyciskanie powinna mieć wartość 25 MPa. Wykonuje się jeszcze test pull-of, żeby sprawdzić wytrzymałość na odrywanie, które musi być równe 1.5 MPa. Do wzmocnienia można użyć głębokopenetrującej żywicy epoksydowej. Trzeba dokładnie wyrównać podłoże, ponieważ nawet najmniejsza niedoskonałość będzie bardzo dobrze widoczna. Niezbędne jest też wykonanie hydroizolacji, która będzie jednocześniła robiła za paroizolację. Para wodna nie jest przepuszczana w większości układów. Trzeba też zwrócić uwagę na wilgotność podłoża, która najlepiej jak jest na poziomie kilku procent, ale nie przekracza 4%. Jeżeli jest większa niż 4%, ale jednocześnie mniejsza niż 6% to poleca się wykonać powłokę odcinającą. Tworzy się ją z żywicy specjalistycznej, która jest wyjątkowo wytrzymała. Szczelne powłoki są solidnie zabezpieczone przed odspojeniem dzięki żywicy, której opór dyfuzyjny jest bardzo wysoki.

lampy podłogowe

Lampy podłogowe – dlaczego warto?


Dobrze dobrana lampa potrafi kompletnie zmienić wystrój pomieszczenia. Nie dość, że pojawia się w pomieszczeniu coś, co dodaje oświetlenia, to również lampy podłogowe są jeszcze na tyle nietypowym rozwiązaniem, że z pewnością przyciągną uwagę gości. Posiadają one szereg zalet, dzięki którym absolutnie warto mieć je w każdym domu. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie są ich zalety. Jeżeli planujesz w najbliższym czasie ją zakupić, to jesteśmy przekonani, że nasze porady będą dla ciebie cenne – zapoznaj się z naszym tekstem!

Continue Reading
energia słoneczna

Energia słoneczna — jak można ją wykorzystać?


Energia słoneczna stanowi niezawodne, a przy tym niezwykle przyjazne środowisku, bo całkowicie odnawialne źródło energii. Nic zatem dziwnego, że jest jednym z najchętniej wykorzystywanych naturalnych zasobów. Naukowcy szacują, że podczas zaledwie jednej godziny Słońce dostarcza znacznie więcej energii, niż wynosi roczne zapotrzebowanie. Potencjał energii słonecznej dostrzegano już tysiące lat temu. Jak można ją wykorzystywać w dzisiejszych czasach?

Continue Reading

Jaką deszczownicę wybrać?


Miejscem, w którym można się zrelaksować po długim i ciężkim dniu jest łazienka. Dużą popularnością cieszą się obecnie kabiny prysznicowe, ponieważ kąpiel w wannie powoduje ogromne zużycie wody, a niestety nie wszystkich na to stać.

Wybór deszczownicy

Ciekawym urządzeniem jest deszczownica, która zapewnia wysoki komfort i uczucie, jakby na ciało spadały spiętrzone krople deszczu. Na uwagę zasługują specjalne zestawy, w których znajduje się bateria podtynkowa oraz przełącznik wody. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup elementów od jednego producenta, ponieważ wtedy można mieć pewność, że wszystko będzie działać bez zarzutów. W dużych kabinach doskonale sprawdzą się deszczownice łazienkowe o średnicy 60 cm. Warto pamiętać, że wybór deszczownicy zależy w dużej mierze od metrażu łazienki. Na rynku są dostępne urządzenia wyposażone w system minimalizujący osadzanie się kamienia i rdzy.

Czyszczenie urządzenia

Jest to duże ułatwienie, ponieważ czyszczenie przytwierdzonej na stałe dyszy może sprawić niektórym osobom problemy. Do usunięcia osadu z silikonowych wypustek wystarczy szmatka zamoczona w ciepłej wodzie. Regularna konserwacja sprawi, że armatura posłuży przez wiele lat. Deszczownice prysznicowe różnią się od siebie rozmiarem, kolorem, a nawet kształtem. Dostępne są modele kwadratowe, prostokątne, okrągłe, a także o nieregularnych kształtach, takich jak wiatrak. Ważne, żeby urządzenie pasowało do ogólnej stylistyki wnętrza oraz było funkcjonalne. Dawniej deszczownice łazienkowe występowały tylko w klasycznym odcieniu chromu. Obecnie można spotkać również stonowaną biel, głęboką czerń, a nawet ciepłą miedź. Tak duży wybór sprawia, że czasami ciężko jest podjąć decyzję, którą deszczownicę wybrać. W industrialnych i surowych wnętrzach idealnie pasować będą elementy o strukturze matowej, które są niezwykle łatwe w czyszczeniu.