Przekonaj się, czy hydroizolacja chroni Twój taras


Na Twoim tarasie lub balkonie pojawiły się pęknięcia okładziny? A może rozpoczął się rozwój pleśni? Obydwa z tych niepokojących zdarzeń mogą być efektem braku hydroizolacji lub jej złego wykonania. Dowiedz się, jak masa uszczelniająca wodoszczelna (www) wpływa na jakość i komfort korzystania z balkonu lub tarasu oraz jak wybrać najlepszą z nich.

Konsekwencje słabej hydroizolacji

Okładzina balkonu lub tarasu ma ciągły kontakt z warunkami atmosferycznymi. Dla okładziny szczególnie niebezpieczna jest wilgoć oraz mróz. Woda, która przedostaje się przez płytki i fugi pod okładzinę, w okresie od jesieni do wiosny, może zamarznąć pod nawierzchnią. Spowoduje to jej rozprężenie, a w konsekwencji doprowadzi do pęknięć okładziny lub do jej odklejania się od powierzchni.

Jednak uszkodzenie płytek i związana z tym estetyka to najmniejszy z problemów. Pęknięcia i odklejenia będą prowadzić do przepuszczania rosnącej ilości wilgoci, które zacznie się wchłaniać. W efekcie zagrożona będzie płyta konstrukcyjna, która może zacząć ulegać korozji. Co więcej, dojdzie po rozwoju mikroorganizmów, które w postaci m.in. grzybów mogą przeniknąć przez ściany do wnętrza domu.

Efektywna masa uszczelniająca na balkon i taras

Masy uszczelniające taras i balkon nie pozwolą na pojawienie się wszystkich z tych problemów. Pod warunkiem, że zostaną odpowiednio dobrane. W sprzedaży można znaleźć szeroki asortyment mas jednoetapowych, dwuetapowych sztywnych oraz dwuetapowych elastycznych. Poszczególnie z nich różnią się składem, a tym samym miejscem ich aplikacji, sposobem działania, czy też nakładania.

To, na który z nich należy się zdecydować zależy od wielu czynników. Do najważniejszych z nich zaliczyć można m.in.:

  • położenie tarasu lub balkonu,
  • jego powierzchnię,
  • jego konstrukcję i związane z tym naprężenia,
  • możliwe naprężenia materiałowe.
Klej poliuretanowy – jak wybrać?
Jakie drzwi prysznicowe wybrać?