Dlaczego LED, a nie energooszczędna?


W dzisiejszych czasach istnieje szereg możliwości dostosowania rodzaju oświetlenia do własnych potrzeb, wymagań, a przede wszystkim do zasobności portfela. Nadal podstawowym źródłem pozostaje żarówka, stąd tak ważnym jest, by wybrać najbardziej odpowiedni dla użytkownika jej rodzaj. Najważniejszym kryterium w tym przypadku jest rodzaj światła, jaki emituje oraz energooszczędność.

Różnorodność

Od kilku lat rynek oferuje kilka wariantów i rodzajów żarówek, jednak podzielić można je na najbardziej podstawowe:

  • żarówki tradycyjne
  • żarówki halogenowe
  • żarówki energooszczędne
  • żarówki LED

Każda z wersji jest nieco inna, jednak w tym przypadku warto przyjrzeć się bliżej tej ostatniej grupie.

Mity

Jednym z najczęściej występujących uprzedzeń wobec żarówek LED, jest błędne stwierdzenie, iż emitują one jedynie zimne światło. Mit ten nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, rodzaj światła, jaki emituje dana żarówka, klient dobiera sobie indywidualnie. Występuje tutaj szeroka gama możliwości i choć jedną z nich jest oczywiście zimne światło, to decydując się na barwę z mniejszą ilością kelwinów (np. poniżej 3300), uzyskuje się efekt identyczny z żarówką tradycyjną. Zwiększając parametry, można wybierać sobie do woli od światła bardzo ciepłego, przez światło białe aż do zimnego światła dziennego. Możliwości jest tutaj bardzo dużo, a ich wybór zależy jedynie od indywidualnych wymagań klienta.

Oszczędność

Żarówki LED (wyświetl), są najbardziej energooszczędnymi z dostępnych na rynku. Oszczędność zużycia prądu w porównaniu z innymi modelami kształtuje się mniej więcej w taki sposób:

  • 90% w stosunku do żarówek tradycyjnych
  • 60% w stosunku do żarówek halogenowych
  • 10% w stosunku do żarówek energooszczędnych

Można tu zauważyć dość niewielką różnicę pomiędzy żarówkami LED a zwykłymi energooszczędnymi. Jednak, gdyby wziąć pod uwagę żywotność, czyli długość czasu bezawaryjnego działania żarówek LED, to są one bezapelacyjnym zwycięzcą. Działają do 50 000 godzin, co przekładając się przykładowo na wykorzystywanie ich światła przez 4 godziny dziennie, daje łączną sumę 34 lat!

Co warto wiedzieć o chemii budowlanej?
Farba elewacyjna- farba silikonowa