Charakterystyka gruntu epoksydowego


Przed malowaniem różnych powierzchni lub też przed ich lakierowaniem, dobrze jest wcześniej odpowiednio przygotować daną powierzchnię. Jest to możliwe, poprzez zastosowanie odpowiedniego gruntu epoksydowego. Zarówno grunt jak i podkład epoksydowy ma odpowiednie właściwości, które nie tylko wypełniają wszelkiego rodzaju uszkodzenia powierzchni ale także chronią ją przed korozją i wszelkiego rodzaju warunkami atmosferycznymi.

Malowanie i lakierowanie nie wystarczy

Bezpośrednie malowanie lub lakierowanie powierzchni nie wystarczy. Trzeba ją zagruntować by potem dalsze warstwy nie odpadały i nie łuszczyły się. Dodatkowo to zabezpieczenie powinno być położone w sposób prawidłowy i zalecany przez producenta podkładów.
Podkład epoksydowy ma w swoim składzie mieszaninę żywicy epoksydowej oraz różnego rodzaju dodatki zabezpieczające:

  • przed rdzą,
  • złymi warunkami atmosferycznymi,
  • złą przyczepnością preparatu do powierzchni,
  • posiada też wypełniacze.
    Najczęściej stosuje się ten środek w budownictwie i motoryzacji. Zabezpiecza się nim powierzchnie:
  • metalowe,
  • stalowe,
  • betonowe,
  • murowane.
    Używając podkład epoksydowy czas schnięcia uzyskuje się uzależniony od danej temperatury, na ogół im jest ona wyższa tym też czas wysychania jest niższy. Ponadto podkład można zastosować jako spray, którym spryskiwać można powierzchnie.

Grunt epoksydowy

Grunt epoksydowy (https://budujmy.eu/pl/menu/podklady-epoksydowe-962.html) ma z kolei lepką konsystencję i najczęściej używany jest do wzmacniania i gruntowania słabych powłok. Tego rodzaju środek stosuje się przed nakładaniem różnego rodzaju zapraw, klejów cementowych czy warstw ochronnych. Można nim smarować i impregnować betonowe powierzchnie, kamienie lub cegły czy klinkier.
Doskonale daje on sobie radę z wilgocią, zmniejsza nasiąkliwość, daje znacznie większą odporność na ścieranie i odpowiednio wypełnia uszkodzone powierzchnie.

Jakie obuwie ochronne wybrać na budowę?
W jakim celu gruntuje się ściany przed tynkowaniem?