W jakim celu gruntuje się ściany przed tynkowaniem?


Każdy inwestor, niezależnie od tego czy buduje nowy dom czy remontuje stary chce, aby elewacja była ładna i estetyczna. Od wielu lat najchętniej wybieraną warstwą wierzchnią ocieplenia jest tynk cienkowarstwowy. Kluczowym etapem, który gwarantuje poprawne i estetyczne wytynkowanie ścian zewnętrznych jest zagruntowanie ścian.

Dlaczego podkład tynkarski jest ważny?

Podkłady tynkarskie spełniają wiele ważnych funkcji, dlatego stanowią element systemów ociepleń. Przede wszystkim wzmacniają podłoże, redukują jego pylistość oraz ujednolicą chłonność. Ponadto chronią zagruntowaną ścianę przed działaniem czynników zewnętrznych, a przede wszystkim przed działaniem wilgoci. Ograniczają również efekt przebijania koloru podłoża przez strukturę tynku. Dlatego tak ważne jest, aby kolor podkładu był zbieżny z kolorem wybranego tynku. Gruntowanie przed tynkowaniem ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w miejscu przetarć oraz wszędzie tam, gdzie błędy wykonawcze obnażają nieestetyczne fragmenty elewacji.

Jak prawidłowo dobrać grunt?

Nie trzeba być fachowcem, aby wybrać właściwy grunt pod tynk. Dobrą praktyką jest stosowanie wszystkich produktów chemii budowlanej jednego producenta, aby mieć pewność, że produkty są zbadane i kompatybilne ze sobą.

Grunty należy dobierać w zależności od rodzaju tynku. I tak:
• pod tynki akrylowe należy stosować podkłady akrylowe
• pod tynki silikatowo-silikonowe oraz silikonowe stosujemy podkłady silikonowe
• pod tynki silikatowe – podkłady silikatowe

Warto pamiętać również o wydajności. Zużycie gruntu jest znacząco mniejsze niż zużycie tynku cienkowarstwowego, najczęściej mieści się w przedziale od 0,2 do 0,4 kg/m2.

Aplikacja podkładu i inne przydatne wskazówki wykonawcze

Podkład pod tynk należy nakładać równomiernie i jednokrotnie za pomocą pędzla ławkowca lub wałka malarskiego. Po wyschnięciu gruntu pod tynk tj. po minimum 4h można zacierać masę tynkarską. Warto pamiętać, że w czasie nakładania i wysychania podkładu tynkarskiego, należy chronić ściany przed bezpośrednim nasłonecznieniem, opadami atmosferycznymi i działaniem wiatru. Podczas gruntowania przed tynkowaniem wskazane jest stosowanie siatek osłonowych na rusztowaniach.

Charakterystyka gruntu epoksydowego


Przed malowaniem różnych powierzchni lub też przed ich lakierowaniem, dobrze jest wcześniej odpowiednio przygotować daną powierzchnię. Jest to możliwe, poprzez zastosowanie odpowiedniego gruntu epoksydowego. Zarówno grunt jak i podkład epoksydowy ma odpowiednie właściwości, które nie tylko wypełniają wszelkiego rodzaju uszkodzenia powierzchni ale także chronią ją przed korozją i wszelkiego rodzaju warunkami atmosferycznymi.

Malowanie i lakierowanie nie wystarczy

Bezpośrednie malowanie lub lakierowanie powierzchni nie wystarczy. Trzeba ją zagruntować by potem dalsze warstwy nie odpadały i nie łuszczyły się. Dodatkowo to zabezpieczenie powinno być położone w sposób prawidłowy i zalecany przez producenta podkładów.
Podkład epoksydowy ma w swoim składzie mieszaninę żywicy epoksydowej oraz różnego rodzaju dodatki zabezpieczające:

  • przed rdzą,
  • złymi warunkami atmosferycznymi,
  • złą przyczepnością preparatu do powierzchni,
  • posiada też wypełniacze.
    Najczęściej stosuje się ten środek w budownictwie i motoryzacji. Zabezpiecza się nim powierzchnie:
  • metalowe,
  • stalowe,
  • betonowe,
  • murowane.
    Używając podkład epoksydowy czas schnięcia uzyskuje się uzależniony od danej temperatury, na ogół im jest ona wyższa tym też czas wysychania jest niższy. Ponadto podkład można zastosować jako spray, którym spryskiwać można powierzchnie.

Grunt epoksydowy

Grunt epoksydowy (https://budujmy.eu/pl/menu/podklady-epoksydowe-962.html) ma z kolei lepką konsystencję i najczęściej używany jest do wzmacniania i gruntowania słabych powłok. Tego rodzaju środek stosuje się przed nakładaniem różnego rodzaju zapraw, klejów cementowych czy warstw ochronnych. Można nim smarować i impregnować betonowe powierzchnie, kamienie lub cegły czy klinkier.
Doskonale daje on sobie radę z wilgocią, zmniejsza nasiąkliwość, daje znacznie większą odporność na ścieranie i odpowiednio wypełnia uszkodzone powierzchnie.