Rodzaje klejów anaerobowych
Kleje anaerobowe mogą różnić się składem chemicznym, co przekłada się na odmienne właściwości każdego preparatu. Wyróżnić można kleje o różnej sile wiązania oraz przeznaczeniu.
Klej anaerobowy o średniej sile wiązania
Preparaty tego typu są najczęściej oznaczane przez producentów jako uniwersalne. Ich moc wiążąca jest satysfakcjonująca, acz niezbyt silna, to też idealnie nadają się do zabezpieczenia elementów metalowych takich jak śruby. Preparat być również wykorzystywany jako uszczelniacz połączeń gwintowych.
Klej anaerobowy o dużej sile wiązania
Silny preparat beztlenowy jest szczególnie ceniony, gdy sytuacja wymaga trwałego połączenia dwóch lub więcej elementów. Połączenie takie musi być odporne na działanie sił rozrywających czy przesuwających.
Najlepszymi klejami anaerobowymi o dużej sile wiązania są te, które stworzone są na bazie żywic metakrylowych.
Zastosowanie preparatów o dużej sile wiązania
Z uwagi na ich silne właściwości mocujące, kleje te sprawdzają się w przypadku niwelowania usterek pojazdów mechanicznych. Mogą zostać wykorzystane np. podczas mocowania kół zębatych.
Odrębnym rodzajem preparatów o dużej sile wiązania są te wykorzystywane w hydraulice. Wytrzymują one niekorzystne warunki otoczenia, takie jak duże amplitudy temperatur czy wysokie ciśnienie. Dzięki temu mogą być z powodzeniem stosowane podczas montażu instalacji wodnych czy gazowych. Elementem wyróżniającym preparaty hydrauliczne na tle innych klejów anaerobowych, jest obecność proszku teflonowego w składzie.
Sprawdź kleje anaerobowe w sklepie chemiatechniczna