dom parterowy

Dom parterowy do budowy sposobem gospodarczym


Budowa nawet małego domu wymaga dużych nakładów finansowych, jak na warunki przeciętnej polskiej rodziny. Dlatego dla wielu inwestorów ważne są oszczędności, jakie można poczynić na każdym etapie budowy, poczynając od kupna działki. Najtańszy jest dom parterowy.

Po pierwsze, działka

Zakup działki to spory wydatek. Wielkość i kształt działki, także jej lokalizacja decydują o cenie. Jednakże jej koszt nie może przesądzać o wszystkim. Nie może to być działka zbyt mała, by nie zabrakło miejsca na ogród, nie może być zbyt wąska, bo wtedy nie można by wybudować domu parterowego, nie może być za duża, jeśli chcemy oszczędzać.

Po drugie, projekt domu

Wiadomo, że gotowy projekt z katalogu jest znacznie tańszy niż projekt wykonany na indywidualne zlecenie. W gotowych katalogach jest tyle propozycji, że każdy inwestor znajdzie najbardziej odpowiadającą potrzebom jego rodziny ofertę. Poza tym w projekcie można wprowadzić pewne zmiany.

Jeśli inwestor chce budować dom parterowy tanio i własnymi siłami (z pomocą rodziny), projekt nie może być zbyt skomplikowany. Prosta bryła, nieskomplikowany dach, brak podpiwniczenia i garażu to cechy budynku, który można wybudować sposobem gospodarczym. Może to być całkiem atrakcyjny architektonicznie budynek, jeśli zastosuje się nowoczesne rozwiązania, np. elewacja z połączenia kamienia i drewna.

Po trzecie, energooszczędność

Nie można jednak przesadzić w oszczędzaniu na budowie. Byle jakie materiały budowlane, kiepska stolarka, słaba izolacja ścian zewnętrznych, podłóg i stropów będzie skutkować koniecznością ponoszenia wyższych wydatków na ogrzewanie pomieszczeń. Tak więc w budowie domu sposobem gospodarczym nie ma nic złego, chociaż zwykle wydłuża się czas budowy, to dbałość o dobrą jakość materiałów oraz staranne wykonanie czynności budowlanych jest obowiązkiem inwestora.

Projekty domów parterowych – gotowe czy z katalogu
Nogi do stołu